Pouť do Chlumku 6.8.2022

30.07.2022

Kam a proč putujeme

Poutní chrám Panny Marie Pomocné nechala zbudovat na vršku Chlumek v malém východočeském městě Luže, ležícím asi 18 km od Chrudimi, poslední košumberská Slavatovna Marie Maxmiliána, rozená hraběnka ze Žďáru (1633-1690). Tato životem zkoušená, a přesto vytrvalá, bojovná a v mnoha směrech příkladná žena, dobře věděla, že ve všech útrapách života je dobře hledat útěchu a pomoc u Matky Boží. Kapli a později kostel dala vystavět pro vzácný rodinný obraz Panny Marie Pasovské Krátce po vysvěcení (1713) se toto místo stalo jedním z nejnavštěvovanějších v Čechách a dodnes zůstává dominantou kraje a prvořadým cílem poutníků královéhradecké diecéze.

Ve městě Luže se vedle poutního chrámu nachází např. zřícenina hradu Košumberk nebo kdysi slavná Hamzova odborná léčebna s přilehlým parkem a arboretem. Za zhlédnutí jistě stojí i kaple Čtrnácti svatých pomocníků nebo prstencové sluneční hodiny na náměstí.

Ať už pojmete pouť jakkoli (jako možnost poznat nové kamarády, popovídat si, navštívit zajímavá místa nebo se prostě jen modlit za nějaký svůj konkrétní úmysl), věříme, že se můžete těšit na skupinu fajn lidí. V průběhu cesty nebude chybět modlitba, krátká zamyšlení, prohlídka poutního areálu nebo v závěru možnost posedět v restauraci či v cukrárně u něčeho dobrého. Pouť je koncipována tak, aby byla dobře dostupná pro poutníky z Čech i z Moravy a Slezska.

Organizace pouti

09.50 sraz poutníků v železniční stanici Vrbatův Kostelec

09.50 (informace k dopravě a možnostem parkování - viz níže)

10.00 zahájení pouti u kostela sv. Havla, opata(představení, pokyny k cestě)

10.15putování přírodou po trase Vrbatův Kostelec - Skála - Nová Ves - Zdislav - Luže

14.30(s několika malými zastávkami a nabídkou modlitby růžence pro zájemce)

15.00 společná modlitba před milostným obrazem Panny Marie Chlumecké

15.00(následuje prohlídka poutního areálu a okolí)

16.00 volný program

16.00 (podle zájmu a možnost posezení v restauraci/cukrárně, prohlédnout si město...)

17.45ukončení pouti

17.55odjezd autobusem do Chrastu u Chrudimi

17.55 (zde přestup na vlak do Pardubic / parkoviště aut - viz níže)

_______

Celková délka trasy je cca 13 km (popis, včetně výškového profilu, naleznete ZDE).

Uvedené časy jsou orientační, samozřejmě s výjimkou času zahájení a ukončení pouti.

Doprava

Sraz poutníků je v sobotu 6. srpna 2022 v 9.50 hod. ve vlakové stanici Vrbatův Kostelec (49.8547975N, 15.9374150E). Pro dopravu doporučujeme využít buď vlak, nebo přijet autem.


VLAK

Vrbatův Kostelec je přes Pardubice, hl.n. velmi dobře dostupný z Čech, Moravy i Slezska. Poutníkům z Brna a okolí kvůli výluce na trati Brno - Blansko doporučujeme cestovat pohodlněji auty (příp. vlakem přes Olomouc). Pro cestu vlakem lze využít např. spoje: EC 123 (Praha -> Parbubice), IC 514 (Opava -> Pardubice), IC 548 (Ostrava -> Pardubice), RJ 1002 (Opava -> Pardubice) nebo R 894 (Zlín -> Pardubice). V případě zájmu se lze domluvit na společné cestě vlakem (vč. zakoupení skupinové jízdenky).

R 1064/5333 do Vrbatova Kostelce (směr Hlinsko v Čechách) odjíždí z Pardubic v 9.03 hod.


AUTO

Poutníci, kteří se rozhodnout přijet autem, mohou ráno zaparkovat ve stanici Chrast u Chrudimi tak, aby zde stihli vlak do Vrbatova Kostelce, který odjíždí v 9.38 hod. (2 zastávky, 10 minut). Večer se ke svým autům vrátí busem z Luže.

Nabídnout nebo poptat spolujízdu autem je možné přes přihlašovací formulář.


Velmi prosíme zejména poutníky z Brna a okolí, kteří by o pouti uvažovali a mohou nabídnout spolujízdu autem, aby tak včas učinili přes přihlašovací formulář. Nabídnutím spolujízdy umožníte účast lidem, kteří by se z Brněnska kvůli vlakové výluce dostávali jen velmi obtížně. Ochotným řidičům předem děkujeme!

AKTUÁLNÍ NABÍDKA SPOLUJÍZDY

(kontakty na řidiče v případě zájmu předáme)

Brno

Velká Bíteš

Nový Jičín

Strava, oblečení

Svačina a oběd během cesty budou z vlastních zásob. V Luži se nachází restaurace i cukrárna, kde bude v rámci volného programu odpoledne možnost posedět a občerstvit se.

Ostatní věci si prosím vezměte podle aktuálního počasí. Chceme pouze upozornit, že trasa místy vede terénem, který vyžaduje zpevněnou obuv (lesní cesta).

Přihlašování, bližší informace

Přihlášení je možné přes přihlašovací formulář zde. Pouť je otevřena všem zájemcům z řad nezadaných křesťanů, předpokládaný věk většiny účastníků je 28 - 40 let.

Pokud potřebujete další informace, případně máte k pouti připomínku, podnět či dotaz, obracejte se, prosíme, na Tomáše Čápa - captom@centrum.cz .

Na společné putování se těší

Tomáš Čáp a Hedvika Bartošková

©  Martin Hájíček, 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky